Na co zwracać uwagę przy wyborze akumulatora

Nie wiesz jaki akumulator powinien znaleźć się w twoim pojeździe? Ten dział jest dla ciebie!
kubabreda
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 02, 2018 3:22 pm

Na co zwracać uwagę przy wyborze akumulatora

Post autor: kubabreda » pn lip 02, 2018 3:27 pm

Po pierwsze radzimy kupować akumulatory w specjalistycznych sklepach, nie w hipermarketach, w których są one zbyt długo i często źle przechowywane. Pamiętajmy, że gwarancja nie obejmuje naturalnego zużycia czy awarii wskutek złej eksploatacji. Poza tym znacznie lepiej i bezpieczniej zdać się na wiedzę prawdziwego fachowca niż „eksperta od wszystkiego”. ;)
Akumulator należy bowiem dokładnie dopasować pod nasz samochód. Nowe auta wyposażone w wiele odbiorników prądu, system start-stop i układ odzyskiwania energii pochodzącej z hamowania potrzebują specjalnie do tego przystosowanych akumulatorów typu ECM oraz AGM (najwydajniejsze, stosowane również w autach z napędem hybrydowym). Zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy w takich warunkach pracy (wysoki prąd ładowania podczas hamowania silnikiem i gwałtowne rozładowywanie) wytrzyma najwyżej kilka tygodni, więc jego wybór mimo znacznie niższej ceny po prostu nie ma sensu :D .
Warto trzymać się zasady, że kupujemy akumulator takiego samego typu, jaki fabrycznie zastosował producent. Jeśli nasze auto korzysta ze zwykłego akumulatora, to również bezpodstawne jest montowanie w nim zaawansowanego akumulatora AGM. W tym przypadku droższy, nie oznacza lepszy. Taka bateria nie będzie trwalsza od zwykłej, wręcz przeciwnie może jej zaszkodzić zbyt wysoka temperatura w komorze silnika (AGM-y montuje się zwykle poza nią lub za przegrodą termiczną) oraz zbyt niskie napięcie ładowania. Wniosek: trzymamy się zaleceń producenta!
Akumulator zawsze pada w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego warto sprawdzić jego stan przed zimą i kupić nowy akumulator zanim ten w naszym aucie nieoczekiwanie zakończy swój żywot. :D
Akumulatory w najniższych cenach z dostawą do domu!
To samo tyczy się prądu rozruchowego (podawany w amperach - A) i pojemności akumulatora (wyrażona w amperogodzinach - Ah). Te o wyższych parametrach potrzebują duże silniki Diesla wymagające w krótkim czasie większej ilości energii do rozruchu. Silniki benzynowe zadowolą się baterią o niższym prądzie rozruchowym, która będzie odporniejsza na trudne warunki eksploatacji. Warto wybrać możliwie jak największą pojemność akumulatora, ale nie przekraczać zaleceń producenta pojazdu , ponieważ to z kolei spowoduje, że będzie on niedoładowany i skróci się jego żywotność.
Należy także pamiętać, że akumulator musi się zmieścić pod maską naszego samochodu, w miejscu przewidzianym do jego montażu (im wyższa jego pojemność, tym większy rozmiar). Istotny jest też kształt akumulatora. Należy również zwrócić uwagę na jego biegunowość, czyli ułożenie „plusa” i „minusa”. W przeciwnym wypadku nie uda się go podłączyć. Służą do tego tzw. klemy, które mają dwa rozmiary (mniejszy z reguły spotykany w samochodach marek azjatyckich). Ostatni parametr akumulatora to napięcie. Jest ono często pomijane, ponieważ obecnie niemal wszystkie samochody mają instalacje elektryczne 12 V. Kiedyś w akumulatorach samemu uzupełniało się elektrolit. Dziś na rynku dostępne są już w zasadzie wyłącznie modele bezobsługowe.

ODPOWIEDZ