Wydrukuj tę stronę

W jakich terminach należy przeprowadzać badania techniczne samochodów osobowych?

25 maj 2018
W jakich terminach należy przeprowadzać badania techniczne samochodów osobowych?

Żeby samochód mógł jeździć po drogach, musi posiadać ważne badania techniczne. W tym celu konieczne jest udanie się do stacji kontroli pojazdów, w której będzie można wykonać potrzebne badanie. W jakim terminie są one konieczne do zrobienia? Bez aktualnych badań technicznych samochodu możemy narazić się na spore niebezpieczeństwo – warto więc wiedzieć, kiedy trzeba udać się do stacji kontroli, aby je przeprowadzić.

Okresowe badania techniczne samochodów należy wykonywać najpóźniej w dniu wskazanym w naszym dowodzie rejestracyjnym – warto więc zerknąć do tego dokumentu, aby zobaczyć, kiedy będą one konieczne. Termin badań określa diagnosta po wykonaniu badania zakończonego wynikiem pozytywnym.

Zgodnie z przepisami, terminy badań technicznych wynoszą:

  • dla nowego pojazdu – 3 lata od daty pierwszej rejestracji
  • następne badanie – nie później niż 2 lata od daty wykonania poprzedniego badania okresowego
  • następne badanie – 1 rok od wykonania przeprowadzonego poprzednio badania

Wobec tego wtedy, gdy posiadamy samochód starszy, który ma już więcej niż 5 lat, będziemy musieli wykonywać badania techniczne co roku. Pojawiają się również dodatkowe wyjątki, w przypadku których terminy mogą być skrócone do 1 roku.Badanie techniczne należy wykonywać co rok wtedy, gdy:

  • samochód posiada instalacje gazową
  • samochód jest albo ma być taksówką, ma przewozić materiały niebezpieczne, ma być pojazdem przywilejowanym, służącym do nauki jazdy albo wykonywania egzaminów państwowych
  • pojazd ma przewozić od 5 do 9 osób, ma być używany do zarobkowego transportu drogowego osób

Warto także zaznaczyć, że jeśli dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany przez Policję za brak badań technicznych, także trzeba je przeprowadzić. Gdy został on zatrzymany za jakąś usterkę, na przykład za pękniętą szybę w samochodzie, nadmiernie zużyte opony, wtedy badanie przeprowadzane jest według terminu w skierowaniu na badania.

Jeśli chcesz przeprowadzić badania techniczne w Warszawie znajdziesz wiele punktów – można sprawdzić je już teraz on-line.