Wydrukuj tę stronę

Auto detailing: mycie detailingowe, ceramika na auto, co jeszcze?

11 maj 2021
Autor 
Auto detailing

Chcesz mieć ładne, zadbane auto, ale na myjnię nigdy nie masz czasu? A może z zewnątrz samochód jest czysty, ale w środku... już nie? Znamy to. I mamy rozwiązanie – auto detailing. Czym jest i jak ci może pomóc?

Czym jest auto detailing?

Według definicji, auto detailing to kompleksowy proces czyszczenia, renowacji i konserwacji, zarówno całego pojazdu, jak i poszczególnych elementów. Celem jest poprawa wyglądu auta oraz wydłużenie żywotności jego karoserii i pozostałych części.

A o co chodzi w praktyce? Auto detailing do dokładne, skuteczne mycie auta z zewnątrz i w środku (w przypadku wnętrza dotyczy również prania tapicerki) oraz zabezpieczanie lakieru i poszczególnych, mniejszych elementów, jak plastiki, szyby, felgi. Tutaj warto dodać, że choć o auto detailingu najczęściej mówi się w kontekście samochodów, proces ten może dotyczyć także motocykli, quadów, łodzi, czy nawet samolotów.

Często pojazd po wizycie w samochodowym SPA wygląda jak nowy, i co najważniejsze, dzięki zabezpieczeniu, zachowuje ten wygląd jeszcze przez długi czas.

Auto detailing – oferta

W ramach auto detailingu samochód może być poddawany wieloetapowemu myciu, renowacji i konserwacji. Realizacja takiej usługi może trwać nawet do kilku dni, a jej koszt będzie sięgać do kilku tysięcy. Nie musisz jednak decydować się na tak kompleksową usługę, ponieważ oferta auto detailingu jest bardziej rozbudowana, odpowiada na różne potrzeby – sprawdź jakie.

Mycie detailingowe

Mycie detailingowe to dokładne, profesjonalne mycie ręczne, przy użyciu specjalistycznych kosmetyków samochodowych. Czyszczeniu poddawany jest nie tylko lakier, ale też felgi, silnik, czy końcówki układu wydechowego. W większości przypadków mycie detailingowe stanowi wstęp do innych prac, aczkolwiek można zdecydować się na samą tę usługę.

Korekta lakieru

Korekta, odświeżanie lakieru, to zabieg detailingowy, podczas którego usuwane są zarysowania, dzięki czemu poprawia się jego stan wizualny. Korekta może być jedno-, dwu- lub trzyetapowa.

Ceramika na auto

Ceramika na auto to powłoka hydrofobowa, która stanowi zabezpieczenie lakieru, chroni go przed wpływem agresywnej chemii, soli drogowej, a także przed blaknięciem. Oprócz tego pogłębia kolor karoserii, nadaje szklistości, a także zapewnia efekt hydrofobowy przez określony czas. To popularna metoda na wizualną poprawę wyglądu auta, która jest trwalsza, niż wosk i jednocześnie nie tak droga, jak folia PPF.

Zabezpieczenie szyb

Nie tylko lakier można zabezpieczyć w ramach auto detailingu, dotyczy to również szyb, na które nakładana jest powłoka nazywana niewidzialną wycieraczką. Dzięki właściwościom hydrofobowym, przy odpowiedniej prędkości, odpycha krople wody, nie jest konieczne używanie wycieraczek.

Zabezpieczenie felg

Każdy, kto w domowych warunkach próbował doprowadzić felgi do dobrego stanu, wie, że nie jest to proste. W ramach auto detailingu zostaną one oczyszczone specjalistycznymi środkami, które radzą sobie z usuwaniem nawet smarów i pyłów z klocków hamulcowych. Po tym zabiegu mogą zostać zabezpieczone powłoką ceramiczną, która nada im szklistości oraz zmniejszy przywieranie brudu.

Czyszczenie i zabezpieczanie wnętrza

Car detailing to też czyszczenie i zabezpieczanie wnętrza. Standardowe prace to mycie i odkurzanie środka oraz zabezpieczanie plastikowych, czy metalowych elementów kosmetykami o właściwościach antystatycznych. Dzięki temu kurz tak szybko nie osiada ponownie na tych elementach, samochód dłużej pozostaje czysty.

Pranie i renowacja tapicerki

Dodatkową opcją, podczas czyszczenia w środku, jest pranie tapicerki materiałowej lub skórzanej. Można zdecydować się także na jej renowację, zabezpieczenie (chroni się ją wtedy przed blaknięciem, wnikaniem plam), a także na... zmianę koloru skóry!

Pozostałe usługi

Pozostałe usługi auto detailing to m.in.

 • czyszczenie i impregnacja dachu cabrio;
 • pranie wykładziny;
 • czyszczenie komory silnika;
 • ozonowanie;
 • woski;
 • folie ochronne PPF.

Cennik auto detailingu

A ile to wszystko kosztuje? Za chwilę podamy uśrednione ceny, aczkolwiek chcielibyśmy zaznaczyć, że ostateczny koszt usługi uzależniony jest od wielkości samochodu, doświadczenia studia auto detailingu i lokalizacji. Dodatkowo, gdy decydujesz się na skorzystanie z kilku usług - kompleksowe zabiegi, możesz liczyć na niższe ceny. Przykładowe koszty to:

 • mycie detailingowe wraz z wnętrzem – 200-250 zł (bez zabezpieczenia, prania tapicerki);
 • korekta lakieru – 600-800 zł (dotyczy jednoetapowej renowacji lakieru);
 • aplikacja ceramiki na auto – od 1 000 zł do 3 000 zł (ceny uzależnione są od czasu ochrony);
 • zabezpieczanie szyb – 100-200 zł;
 • zabezpieczanie felg – 150-300 zł;
 • pranie i zabezpieczanie tapicerki – 300-350 zł za tapicerkę materiałową i 450-500 zł za tapicerkę skórzaną.